Polski Instytut Dyplomacji Sportowej jest ośrodkiem badawczym (think tankiem) prowadzącym działalność analityczną w zakresie relacji sportu i polityki, ze szczególnym uwzględnieniem dyplomacji sportowej. Sport i polityka w dzisiejszym rozumieniu, wzajemnie na siebie oddziałują od początków XX wieku, jednak dopiero w ostatnich dwóch dekadach badania nad tym zjawiskiem się intensyfikują – w sferze publicznej oraz naukowej.
Dyplomacja sportowa w XXI wieku angażuje aktorów międzynarodowej polityki, instytucje publiczne, organizacje sportowe, sportowców, kibiców, organizacje pozarządowe, reklamodawców i sponsorów oraz społeczeństwa.
Badania i analizy Polskiego Instytutu Dyplomacji Sportowej obejmują szerokie spektrum zagadnień, do których należą: politologia sportu, sport w polityce międzynarodowej, ekonomia sportu, socjologia sportu, kulturowe znaczenie sportu, prawo sportowe, marketing i sponsoring sportowy, rozwój technologiczny w sporcie.
Misją Polskiego Instytutu Dyplomacji Sportowej jest podnoszenie świadomości wszystkich uczestników dyplomacji sportowej na temat procesów w niej zachodzących oraz ich znaczenia, a także edukowanie w tym zakresie.
Osiągnięciu tych celów pomogą publikowane w ramach Instytutu komentarze, opinie, badania, analizy oraz raporty. Polski Instytut Dyplomacji Sportowej dostarcza również wiedzy eksperckiej polskim organizacjom sportowym (federacjom i klubom), sportowcom oraz instytucjom publicznym, w celu wyposażenia polskich sportowców oraz działaczy sportowych w podstawowa wiedzę na temat aktualnej sytuacji geopolitycznej, w odniesieniu do bieżących i przyszłych wydarzeń sportowych oraz ich znaczenia pozasportowego.
Instytut jest też otwarty na współpracę z ośrodkami akademickimi, podmiotami prywatnymi i mediami.