Na Sachalinie rozpoczęły się wspólne Rosyjsko-Chińskie Zimowe Igrzyska Młodzieży. To IV edycja tej imprezy. Sportowcy rywalizują w 9 dyscyplinach – po raz pierwszy w skokach narciarskich, za to tym razem bez turnieju w hokeja na lodzie.
„Co słychać na Wschodzie?” to przegląd okołosportowych wydarzeń w Rosji i w innych państwach obszaru postradzieckiego. Autorem cyklu jest Bartłomiej Banasiewicz.
W zawodach na Sachalinie wezmą udział jedynie juniorzy. Będzie ich łącznie 224 – po 112 z Rosji i Chin. Sportowcy będą rywalizować na pięciu obiektach sportowych, gdzie powalczą o 126 medali. Zawody mają być transmitowane przez największą rosyjską telewizję sportową – Match TV.
Rosyjsko-Chińskie Zimowe Igrzyska Młodzieży na przemian organizowane są w Chinach i w Rosji. W 2016 gościł je chiński Harbin, a w 2018 rosyjska UFA. w 2022 rozegrano je w Changchun.
Przy organizacji tej imprezy udział weźmie ponad 200 wolontariuszy z Rosji. Zostali wyselekcjonowani z grupy ponad 700 zgłoszonych osób. Przed samą imprezą poznali podstawy języka chińskiego i uczyli się tamtejszej kultury oraz zwyczajów.
– 2024 i 2025 rok zostały ogłoszone latami kultury w Rosji i Chinach. Sport jest jednym z kluczowych elementów wymiany kulturalnej. Igrzyska rosyjsko-chińskie nie są naszą zasługą. Tradycję tę zapoczątkowali nasi poprzednicy dwadzieścia lat temu i musimy ją kontynuować. To ważne wydarzenie dla młodego pokolenia. Głównymi celami igrzysk są rozwój bogatych tradycji sportowych Rosji i Chin, wzmocnienie przyjaźni obu państw oraz zwycięstwa naszych sportowców, na które czekamy – powiedział minister sportu Federacji Rosyjskiej i przewodniczący Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Michaił Diegtiariew.
Prezydent Rosji Władimir Putin zwrócił natomiast uwagę na wyjątkowość współpracy rosyjsko-chińskiej. Dodał, że nadchodzące igrzyska będą jej kolejnym potwierdzeniem.
Impreza pokazuje więc, iż relacje Rosji i Chin rozwijają się również na płaszczyźnie sportowej. Na tym polu zaczęła państwo rządzone przez Putina zaczęło działać już kilka lat przed wojną. Organizacja tego wydarzenia nie ma więc związku z zawieszeniem Rosjan przez wiele federacji sportowych.
***
Azerbejdżan zostanie gospodarzem następnej edycji igrzysk Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), poinformował prezydent kraju Ilham Alijew. Impreza ta odbywa się od 2021 r. Do tej pory gospodarzami były Soczi w Rosji (2021 rok ) i Mińsk na Białorusi (2023 r.).
Wspólnota Niepodległych Państw to organizacja gospodarczo-polityczna, która zrzesza część byłych republik radzieckich. W dotychczasowych edycjach imprezy brały udział również kraje spoza WNP. To między innymi Wietnam, Iran, Wenezuela czy Kuba. W 2023 roku w Mińsku wystąpili sportowcy z łącznie 22 państw.
***
W wojnie ukraińsko-rosyjskiej zginął Aleksiej Bugajew. Był on reprezentantem Rosji, który wystąpił między innymi na Euro 2004. Zaledwie 3 miesiące temu został skazany na 9,5 roku więzienia za udział w handlu narkotykami. Niedługo później podpisał kontrakt z wojskiem. Miał 43 lata.
***
Rosyjska telewizja Match TV uzyskała wyłączność praw do transmisji piłkarskich mistrzostw świata w 2026 roku w swoim kraju. Mecze będzie można oglądać zarówno w telewizji, jak i w aplikacji mobilnej.
– Największe mistrzostwa świata w historii tylko dla widzów Match TV! Po raz pierwszy mundial odbędzie się w trzech krajach i po raz pierwszy weźmie w nim udział 48 drużyn. Wszystkie spotkania zostaną pokazane na naszych kanałach i platformach streamingowych. Nasz kanał jest w stanie zapewnić transmisję na najwyższym poziomie – Aleksander Taszczyn, producent generalny Match TV.
***
Na Łotwie wszczęto śledźtwo w sprawie śmierci koszykarza Janisa Timmy. Poinformował o tym przyjaciel zawodnika Mark Pugaczew.
– Komitet Śledczy Republiki Łotewskiej wszczął sprawę dotyczącą gwałtownej śmierci Janisa, a ja jestem jednym z głównych świadków. Nie możemy stwierdzić, czy w sprawie brały udział osoby trzecie. Jeżeli ktokolwiek jest w to zamieszany, zostanie wezwany na przesłuchanie tutaj, na Łotwie. Jeżeli dana osoba nie stawi się na miejscu, zostanie wpisana na listę osób poszukiwanych – powiedział.
Janis Timma został znaleziony martwy trzy tygodnie temu w swoim pokoju hotelowym w Moskwie. Najprawdopodobniej popełnił samobójstwo.
W 2024 roku Timma występował w pokazowych meczach w Moskwie w 2024 roku, przez co przez niektórych rodaków postrzegany był za zdrajcę. Zgodnie z ustawą przyjętą na Łotwie w 2022 roku, zawodnik może stracić miejsce w kadrze narodowej z powodu naruszenia zakazu udziału w zawodach, które odbywają się w Rosji.
***
Reprezentacja Rosji planowała w 2025 roku rozegrać towarzyski mecz z Turcją.
– Byłem właśnie w Stambule. Minęło 100 lat od naszego pierwszego meczu pomiędzy Związkiem Radzieckim a Turcją. Dlaczego nie zorganizować na przykład meczu z Turcją? Nad tą kwestią pracują już nasze związki piłkarskie – powiedział rosyjski minister sportu Michaił Diegtiariewa.
Przedstawiciele Turcji zdementowali jednak tę informację. Ich zdaniem niemożliwa jest organizacja spotkania w 2025 roku.
***
Czy to prawda, że rosyjska reprezentacja młodzieżowa po raz kolejny wystąpi na imprezie organizowanej przez UEFA?
Zespół do lat 16 w kwietniu ma bowiem wziąć udział w turnieju rozwojowym UEFA, który odbędzie się w Mińsku. Oprócz Rosjan w turnieju zagrają Białoruś, Kazachstan i Chiny. Informację podał sekretarz generalny Rosyjskiej Federacji Piłkarskiej Maksym Mitrofanow. Mimo zawieszenia, Rosjanie organizowali takie turnieje juniorskie już w 2023 i 2024 roku.
Przedstawiciele UEFA twierdzą, iż nie są organizatorami tych turniejów. Takie stanoiwsko przedstawili już w 2023 roku
***
Michaił Kawelaszwili został zaprzysiężony na prezydenta Gruzji. Część osób uważa, że nie posiada on odpowiedniej legitymizacji. Głosowali bowiem na niego elektorzy, wybrani w wyborach obarczonych wieloma nieprawidłowościami.
Kawelaszwili złożył przysięgę na Biblię i gruzińską konstytucję.
– Nasza historia wyraźnie pokazuje, że po niezliczonych zmaganiach w obronie naszej ojczyzny i tradycji, pokój zawsze był jednym z głównych celów i wartości dla narodu – powiedział w swoim inauguracyjnym przemówieniu.
W dniu zaprzysiężenia Kawelaszwiliego trwały kolejne protesty, a demonstranci pokazywali na ulicach czerwone kartki.
***
Philipp Lahm stwierdził, że Europa „ucierpiała” na mundialu w 2018 roku w Rosji. Zdaniem byłego obrońcy Bayernu i reprezentacji Niemiec lepiej organizować duże turnieje „w krajach demokratycznych”, a nie w takich miejscach jak dwie ostanie edycje mistrzostw świata – w Rosji i Katarze.
Lahm uważa natomiast, że Niemcy były „wspaniałym gospodarzem” Euro 2024. Były piłkarz pochwalił także organizację igrzysk olimpijskich w Paryżu.
Philipp Lahm niósł Puchar Świata FIFA przed finałem mundialu w Rosji wraz z Rosjanką Natalią Wodianową.
***
– Izrael wspiera powrót rosyjskich drużyn piłkarskich do międzynarodowych rozgrywek. Izraelska Federacja Piłkarska stwierdziła, że nie ma podstaw do nakładania sankcji na Rosję – stwierdził sekretarz generalny Rosyjskiej Federacji Piłkarskiej Maksym Mitrofanow.
– Nie walczymy o to, aby Izrael został po nas zawieszony. Nie walczymy też o to, aby odwiesili nas tylko dlatego, bo na razie nie zawiesili Izraela – powiedział sekretarz RFU.
Czy Izraelczycy faktycznie wyglądają powrotu Rosjan do piłkarskiej rywalizacji? Trzeba mieć na uwadze, że często w swoich wypowiedziach Mitrofanow mijał się z prawdą.
***
Aleksandr Djukow będzie jedynym kandydatem w wyborach na przewodniczącego Rosyjskiej Federacji Piłkarskiej (RFU). Na liście kandydatów do komitetu wykonawczego znalazły się natomiast 24 osoby.
Wybory odbędą się 2 lutego.
***
W połowie grudnia Oleksander Usyk po raz drugi wygrał walkę z Tysonem Fury i obronił pasy bokserskiego mistrza świata w wadze ciężkiej. Przy okazji pojedynku ukraiński pięścairz przypominał całemu światu o trwającej wojnie Ukrainy z Rosją.
O roli Usyka w budowaniu wizerunku Ukrainy na arenie międzynarodowej i przypominaniu o rosyjskiej napaści pisał Michał Banasiak.
![](https://pids.pl/wp-content/uploads/2024/12/darowizna-1.png)