Dyrektor wykonawczy koszykarskiej Euroligi Serb Goran Sasic zasugerował, że rosyjskie kluby wrócą do rywalizacji w tych rozgrywkach już od następnego sezonu.
„Co słychać na Wschodzie?” to przegląd okołosportowych wydarzeń w Rosji i w innych państwach obszaru postradzieckiego. Autorem cyklu jest Bartłomiej Banasiewicz.
– Myślę, że jest nadzieja, że kluby z Rosji wkrótce powrócą do udziału w Eurolidze. Ich wykluczenie jest historyczną niesprawiedliwością. Jestem pewien, że może to nastąpić już tego lata – powiedział Sasic.
Tydzień wcześniej niemiecka policja na meczu Euroligi zmusiła Serbów do zdjęcia prorosyjskich transparentów oraz flagi, na której Kosowo znajdowało się w granicach Serbii. Do sytuacja doszło podczas meczu berlińskiej Alby z Crveną zvezdą.
***
Norwegia sprzeciwia się decyzji Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU) o umożliwieniu Rosjanom udziału w kwalifikacjach olimpijskich w 2026 r. Otwarcie swoje niezadowolenie wyraziła prezes Norweskiej Federacji Łyżwiarstwa Figurowego Mona Adolfsen.
– Nie byliśmy zaskoczeni, że tak się stało, ale jednocześnie byliśmy zdziwieni, że ISU zdecydowała się być w tej sprawie pierwsza. W ogóle nie popieramy tego kroku i chcemy stworzyć szerszy front opozycji wobec powrotu Rosjan poprzez zjednoczenie większej liczby krajów. My i przedstawiciele kilku innych państw uważamy za smutne, że ISU podejmuje taką decyzję, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że żadna inna federacja w zimowych sportach nie powiedziała „tak” Rosjanom” – powiedziała Adolfsen.
Wcześniej ISU ogłosiło , że rosyjscy sportowcy będą mogli wziąć udział w kwalifikacjach jako neutralni zawodnicy. Będą mieli jeden przydziałowy start w każdej kategorii. Ale nie wezmą udziału w turnieju drużynowym.
***
Znamy rywali piłkarskiej reprezentacji Rosji w najbliższych miesiącach. W marcu zagrają oni z Zambią, 6 czerwca zmierzą się z kadrą Nigerii, a 10 czerwca rywalem „Sbornej” będzie Białoruś. Mecz z ostatnią drużyną odbędzie się najprawdopodobniej na stadionie w Mińsku.
Rosja miała przez wiele miesięcy problem ze znalezieniem sparingpartnerów. Ostatecznie udało im się po długich negocjacjach. W mojej ocenie Nigeria to najmocniejszy rywal Rosji od 2022 roku obok Kamerunu i Serbii.
Sekretarz Generalny Rosyjskiej Federacji Piłkarskiej Maksym Mitrofanow dodał ponadto, że reprezentacja Rosji na 99% nie rozegra w 2025 roku meczu z kadrą Brazylii. Stwierdził zarazem, że nadal poszukiwani są rywale na ten rok. Być może jednym z nich będzie inne państwo BRICS.
***
Irina Winer zrezygnowała ze stanowiska głównego trenera rosyjskiej reprezentacji narodowej w gimnastyce artystycznej. To jedna z najbardziej legendarnych postaci rosyjskiego sportu. Jest również byłą żoną miliardera Aliszera Usmanowa, który przez wiele lat uznawany był za najbogatszą osobę w kraju.
– Irina Winer to wyjątkowa postać, która dosłownie stworzyła szkołę gimnastyki artystycznej podziwianą na całym świecie. Jej wkład w rozwój sportu jest ogromny. Wyrażamy głęboką wdzięczność za jej pracę – powiedział minister sportu Michaił Diegtiariew.
Irina Winer była bardzo krytyczna po zawieszeniu rosyjskich sportowców, choć widziała w tym szansę dla „stworzenia alternatywy wobec MKOl-u”. Tych, którzy postanowili pojechać natomiast na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, „drużyną bezdomnych”.Warto dodać, że w 2023 roku Winer została zawieszona przez Międzynarodową Federację Gimnastyczną za niedopuszczalne zachowania wobec swoich podopiecznych.Miała między innymi zabraniać im jeść przed zawodami czy znęcać się nad nimi psychicznie.
W ostatnim czasie Irinie Winer było nie po drodze z Władimirem Putinem. Jest ona jedną z tych osób, które wywarły wpływ na rozwój dyscypliny również poza granicami kraju.
***
Duński arcymistrz i trener Magnusa Carlsena Peter Heine Nielsen wyraził oburzenie, że oficjalny profil FIDE (Międzynarodowa Federacja Szachowa) na portalu X zamieścił życzenia urodzinowe dla Rosjanki Walentiny Guniny. Zawodniczka jakiś czas temu pojawiła się w rosyjskim mundurze wojskowym na imprezie szachowej w Moskwie.
***
Zakończono proces sprzedaży Hartwall Areny w Helsinkach, należącej wcześniej do Rosjan Romana Rotenberga i Giennadija Timczenki.Poinformował o tym dyrektor firmy inwestycyjnej Trevian, która jest nowym nabywcą. Hala była zamknięta przez prawie trzy lata (od momentu agresji Rosji na Ukrainę), a jej ponowne otwarcie zaplanowano na maj.
W przeszłości na terenie obiektu organizowano wiele wydarzeń sportowych czy muzycznych (między innymi Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie czy 52. Konkurs Piosenki Eurowizji). Poprzedni właściciele, związani z Władimirem Putinem oligarcha Giennadij Timczenko i Roman Rotenberg znajdują się o na liście sankcji Unii Europejskiej.
Dla Finów przejęcie Hartwall Areny jest symbolicznym odcięciem się od rosyjskich wpływów w kraju. Obiekt należał do Rosjan od 2013 roku.
***
Spartak Moskwa i Zenit Petersburg zmierzyły się ze sobą w finale Pucharu Zimowego Rosyjskiej Ligi, który odbył na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Górą okazał się zespół wspierany przez Gazprom. W turnieju wzięły udział także cztery inne kluby: CSKA Moskwa, Krasnodar, Dynamo Moskwa i Rostów.
Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich przyjechało sporo rosyjskich kibiców. Na meczu Spartaka z Dynamem pojawiło się ponad 1200 fanów obu drużyn. Jest to liczba większa niż na niektórych meczach tamtejszej ligi. Warto odnotować także okrzyki kibiców Spartaka w trakcie turnieju w ZEA – „Czerwono-białe Abu Zabi” i „Przyjechaliśmy tu bez identyfikatora kibica”.
***
Firma Davida Beckhama zarejestrowała znak towarowy w Rospatent. DB Ventures produkuje m.in. zasłony, kostiumy kąpielowe, pościele czy poszewki na poduszki. Do Anglika należy 45% udziałów w firmie. Taka decyzja ma głównie na celu ochronę jego interesów w Rosji. Przedsiębiorstwo wykorzystuje jego wizerunek do zarabiania i być może za jakiś czas pojawi się również w Rosji.
***
W Nachabinie w obwodzie moskiewskim zorganizowano XXIII Zimowe Igrzyska Dyplomatyczne. Pierwsza edycja tej imprezy miała miejsce jeszcze w 1997 roku. Wydarzenie odbyło się 10 lutego i jest to termin nieprzypadkowy – tego dnia w Rosji obchodzony jest Dzień Dyplomaty. Zimowe Igrzyska Dyplomatyczne mają na celu budować więzi między pracownikami placówek dyplomatycznych z innych krajów. Impreza rozpoczęła się od przeczytania listu od szefa MSZ Siergieja Ławrowa.
– Wydarzenie corocznie gromadzi zespoły misji dyplomatycznych pod flagami narodowymi ich państw. Widzimy jednoczącą siłę sportu, który może służyć zachowaniu pokoju i przyjaźni między narodami – napisał szef rosyjskiej dyplomacji
Wśród przedstawicieli państwa na igrzyskach w tym roku znaleźli się między innymi deputowana do Dumy Swietłana Żurowa czy trzykrotna mistrzyni olimpijska Galina Gorochowa. W poprzednich latach pojawiał się nawet szef Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Stanisław Pozdniakow, a także rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa
W zawodach wzięło udział ponad 20 krajów. Pojawili się między innymi zawodnicy z Chin, Meksyku, Kuby, Wietnamu i Arabii Saudyjskiej. Rosjanie jako oddzielne państwo policzyli Osetię Południową. W porównaniu do poprzednich lat, możemy jednak mówić o mniejszej liczbie uczestników.
Pracownicy korpusów dyplomatycznych rywalizowali o medale w pięciu dyscyplinach sportowych: tenisie stołowym, futsalu, tenisie, bilardzie i siłowaniu na rękę. Najwięcej medali zdobyli przedstawiciele Korei Północnej.
Dla widzów przygotowano dużo atrakcji – grę w rosyjską odmianę curlingu czy zawody strzeleckie. Na stoiskach z jedzeniem można było skosztować natomiast tradycyjnych potraw z różnych części Rosji.
***
Andrij Szewczenko w ostrych słowach wypowiedział się o byłym koledze z Milanu, który obecnie pełni funkcję mera Tbilisi.
– Nie rozmawiam z Kaladze i popieram naszego prezydenta. Kaladze dla mnie nie istnieje – powiedział Szewczenko.
Na Kaładze sankcje nałożyły Ukraina, Litwa i Estonia. Były reprezentant Gruzji jest członkiem rządzącej partii Gruzińskie Marzenie. W Milanie dzielili z Szewczenką szatnię przez wiele lat, będąc w dobrych kontaktach. Kaladze zdążył już odpowiedzieć Szewczence.
– Wrogowi nie życzysz sytuacji, w jakiej znalazła się Ukraina. Kraj krwawi i Szewczenko opłakuje swoją ojczyznę. Jako gruziński mężczyzna, kierując się naszymi tradycjami i kulturą, w takiej sytuacji nie wejdę w polemikę z Szewczenką – powiedział Kaladze.
Szewczenko wyraził jeszcze bardziej negatywne nastawienie do Anatolija Tymoszczuka, byłego kolegi z reprezentacji.
– Nie istnieje i nie będzie istnieć w ukraińskiej piłce nożnej. Jest to jednoznaczne stanowisko całej społeczności – powiedział były napastnik Milanu.
Tymoszczuk to bez wątpienia jeden z najbardziej znanych zdrajców kraju. Wyrażał on nawet wsparcie dla Rosjan z Obwodu Kurskiego. Obecnie ma on 10-letni zakaz wjazdu na teren Ukrainy.
***
Cristiano Ronaldo wraz z Al-Nassr może latem 2025 roku przyjechać do Rosji, aby zagrać z Dynamem i CSKA. Moskiewskie zespoły zaprosiły saudyjski klub do wzięcia udziału w „Pucharze Braterstwa”.
Pomysł zaproszenia saudyjskiego zrodził się z nietypowej sytuacji. Zawodnik Al-Nassr, Ali Lajami, przybył na trening w dresie Dynamo, a nagranie stało się viralem w rosyjskich mediach społecznościowych. Dynamo podchwyciło ten temat i stara się wykorzystać go do promocji klubu oraz kraju.
***
Anatolij Trubin ponownie nie podał ręki Aleksandrowi Gołowinowi. AS Monaco po raz kolejny zagrało przeciwko Benfice Lizbona w Lidze Mistrzów. Piłkarze obu zespołów przed rozpoczęciem spotkania uścisnęli sobie dłonie. Wyłamał się jednak ukraiński bramkarz, który postanowił zignorować Rosjanina.
***
W tym roku może zostać zapoczątkowany Ogólnorosyjski Dzień Piłki Nożnej.Miał by on mieć miejsce w ostatnią sobotę maja. W trakcie jego trwania organizowane byłyby różne turnieje piłkarskie i inne wydarzenia związane z futbolem.
***
Wiaczesław Fietisow, były rosyjski hokeista, a obecnie deputowany do Dumy w rozmowie na kanale Match TV pochwalił umiejętności gry w hokeja Władimira Putina. Stwierdził, że wśród obecnych przywódców tylko Putin byłby w stanie założyć łyżwy i zagrać w hokejowym meczu.
Dodał, że jeszcze kilka lat temu mógłby powiedzieć, że świetnie na lodowisku poradziłaby sobie Angela Merkel. Była kanclerz Niemiec w młodości chciała bowiem zostać łyżwiarką figurową.
Fietisow to deputowany do Dumy Państwowej z partii Jedna Rosja od 2016 roku. Jest również przewodniczącym Nocnej Hokejowej Ligi. To amatorskie rozgrywki hokejowe, zapoczątkowane przez prezydenta Władimira Putina i weteranów radzieckiego i rosyjskiego hokeja.