#10 Rosja gra w piłkę, mimo zawieszenia. Polscy siatkarze nie chcieli grać z Rosjanami

Reprezentacja Rosji w piłce nożnej rozegrała w marcu dwa kolejne spotkania towarzyskie: z Grenadą i Zimbabwe. Z pierwszym rywalem wygrała 5:0. Mecz ten był wyjątkowo dla Artioma Dziuby, który zdobywając bramkę w tym spotkaniu został najlepszym strzelcem w historii reprezentacji Rosji.

„Co słychać na Wschodzie?” to przegląd okołosportowych wydarzeń w Rosji i w innych państwach obszaru postradzieckiego. Autorem cyklu jest Bartłomiej Banasiewicz.

Po spotkaniu  rosyjskiej reprezentacji odwiedzili Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Parku Zwycięstwa (Moskwa). Wizyta została zorganizowana przez RFU, a jej celem jest upamiętnienie bohaterów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. W tym roku przypada 80. rocznica zakończenia II wojny światowej.

Drugi mecz „Sbornej” zakończył się takim samym rezultatem dla podopiecznych Walerija Karpina. Na mecz do Moskwy nie przyleciał pomocnik Metalista 1925 Charków, Golden Mafwenta. 24-letni pomocnik po konsultacji z zarządem klubu podjął decyzję, aby nie uczestniczyć w tym spotkaniu reprezentacji Zambii z Rosjanami.

Kolejne mecze reprezentacja Rosji rozegra w czerwcu. W Mińsku zmierzy się z kadrą Białorusi, a potem podejmie u siebie Nigerię.

***

Według rosyjskich mediów prezydent FIFA Gianni Infantino „otworzył drzwi” i „rozpoczął operację powrotu Rosjan do światowego futbolu”.

W trakcie niedawnego spotkania Międzynarodowej Rady Piłkarskiej (IFAB) Infantino powiedział, że ma nadzieję, iż niedługo „wszystkie kraje na świecie będą grać w piłkę nożną”. Rosyjskie media, powołując się na dziennikarza Nahuela Lanzona stwierdziły, że prezydentowi FIFA również na przywróceniu reprezentacji Rosji i tamtejszych klubów do międzynarodowych rozgrywek.

Prezydent FIFA mawkrótce zacząć wywierać presję na niektóre europejskie federacje piłkarskie i UEFA, aby zostało zmienione stanowisko w sprawie powrotu rosyjskiej drużyny narodowej i klubów RPL. Poza tym jednym źródłem, nie ma jednak innych doniesień o naciskach Infantino na powrót Rosjan.

Realnie jednak reprezentacją Rosji nie wróci tak szybko. Na obecną chwilę mecze z jej udziałem spotkałyby się z bojkotem wielu federacji piłkarskich. Pamiętajmy także, że czym innym jest dopuszczenie kilku sportowców pod neutralną flagą, a czym innym całych drużyn. Dodatkowo powrót najpierw zacznie się od zespołów mniej medialnych – czyli drużyn młodzieżowych i reprezentacji kobiecej.

**

Aleksander Owieczkin poparł pomysł zorganizowania meczu pomiędzy zawodnikami KHL i NHL (rosyjską i amerykańską ligą hokejową). Jest przekonany, że jest to pierwszy krok w kierunku zniesienia „niesportowych i niesprawiedliwych ograniczeń”.

– Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to ja też chętnie wyjdę na lód – powiedział Owieczkin.

Owieczkin to legenda amerykańskiej NHL. Najprawdopodobniej w przeciągu miesiąca-dwóch pobije rekord Wayne’a Gretzk’yego w liczbie zdobytych bramek (obecnie ma 888 goli). Niedawno rosyjska agencja TASS poinformowała, iż prezydent USA Donald Trump poparł pomysł Władimira Putina dotyczący rozegrania meczu pomiędzy gwiazdami KHL i NHL. Takie spotkania były już rozgrywane w 2008 i 2010 roku. Teraz miałyby pomóc w poprawie stosunków na linii USA – Rosja. Fanem talentu rosyjskiego hokeisty są zarówno Trump, jak i Putin. Podczas wystąpienia tuż po inauguracji prezydentury Donald Trump wspomniał o Owieczkinie, nazywając go świetnym hokeistą.

Należy pamiętać, że Owieczkin jest od wielu lat zwolennikiem Władimira Putina. Do dziś jego zdjęcie profilowe na Instagramie to fotografia z prezydentem Rosji. W 2018 roku założył nawet „Drużynę Putina”, czyli ruch społeczny wspierający jego reelekcję. Publicznie również wielokrotnie składał życzenia prezydentowi Rosji, nigdy też nie potępił agresji Rosji na Ukrainę. Ze względu na jego status gwiazdy, mało komu to w Ameryce przeszkadzało.

***

Polski zespół siatkarski Ślepsk Malow Suwałki zrezygnował z udziału w NAS 2025 w Dubaju ze względu na grę Rosjan w tym turnieju.

– Decydującym czynnikiem, który wpłynął na rezygnację, była informacja o udziale w turnieju dwóch klubów reprezentujących Federację Rosyjską. Po konsultacjach z partnerami, Polskim Związkiem Piłki Siatkowej i Polską Ligą Siatkówki, podtrzymaliśmy stanowisko polskiego środowiska siatkarskiego, które zakłada niepodejmowanie rywalizacji z rosyjskimi drużynami. Nasza decyzja jest wyrazem solidarności i konsekwentnego przestrzegania zasad przyjętych przez polską siatkówkę na poziomie klubowym i reprezentacyjnym napisano w komunikacie klubu.

W turnieju zakończonym blisko tydzień temu zwyciężył rosyjski zespół Dynama Moskwa. Był to pierwszy triumf klubu z tego kraju w międzynarodowych zawodach siatkarskich od 2022 roku.

***

Rosyjski minister sportu Michaił Diegtiariew nie jest już objęty sankcjami Unii Europejskiej. Ograniczenia nałożono na niego już ponad 10 lat temu. W 2014 roku wspierał on bowiem separatystyczną Doniecką Republikę Ludową.

Diegtiariew był jedną z pierwszych osób z Rosji, na którą nałożono w tamtym okresie sankcje. Na swoim kanale w serwisie Telegram stwierdził, że od tamtej pory poglądów w tej sprawie nie zmienił, a zdjęcie sankcji zawdzięcza głównie politykom węgierskim.

***

Rosjanie liczą, że za kadencji nowe przewodniczącej MKOl Kirsty Coventry rosyjscy sportowcy będą dopuszczani do udziału w większości międzynarodowych zawodów. Nowa prezydent MKOl-u pochodzi z Zimbabwe. Jest to państwo, które nadal utrzymuje dobre stosunki z Rosją. W momencie, gdy Coventry pełniła funkcję ministra sportu Zimbabwe sportowcy z tego kraju uczestniczyli m.in. w igrzyskach BRICS.

Gratulacje Kirsty Coventry z okazji wyboru na stanowisko prezydenta MKOl-u złożył Władimir Putin.

– Proszę przyjąć moje szczere gratulacje z okazji wyboru na stanowisko prezydenta Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jestem przekonany, że pani wyjątkowe doświadczenie i zainteresowanie rzeczywistą promocją szlachetnych ideałów olimpijskich przyczynią się do sukcesu w tak odpowiedzialnej pracy – powiedział Putin.

Jej wybór pozytywnie odebrano w Rosji, natomiast dość niechętnie na jej przyszłą prezydenturę spoglądają na Ukrainie. W 2023 r. Coventry poparła umożliwienie Rosjanom startów pod neutralną flagą w międzynarodowych zawodach, w tym na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Stwierdziła, że „wartości olimpijskie to otwartość na wszystkich” i że „trzeba zobaczyć, co z tego wyniknie”

Coventry niedawno powiedziała, że doświadczenia igrzysk w Paryżu były pozytywne:

– Moim zdaniem to, co zobaczyliśmy w Paryżu, było bardzo uczciwe. Powiedzieliśmy sportowcom z Białorusi i Rosji, którzy otwarcie popierali wojnę, że nie zostaną wpuszczeni.

Stwierdziła również, że każdy powinien mieć możliwość rywalizacji w igrzyskach:

– Misją MKOl jest zapewnienie wszystkim sportowcom możliwości uczestnictwa w Igrzyskach Olimpijskich. Musimy znaleźć sposób na to, aby mogli rywalizować sportowcy z różnych stron konfliktu – powiedziała.

Nowa prezydent MKOl zdaje sobie sprawę, że w trakcie jej kadencji pojawi się wiele trudnych tematów politycznych. Tu jedna z jej wypowiedzi na ten temat.

– Geopolityka nieuchronnie przecina się ze sportem, co stwarza zarówno ryzyko, jak i szanse dla ruchu olimpijskiego. Neutralność MKOl od dawna jest siłą organizacji , pozwalającą jej przezwyciężać różnice i działać jako siła jednocząca. Aby promować nasze wartości doskonałości, szacunku i przyjaźni, MKOl musi pozostać neutralny i nie angażować się w politykę

***

Czechy nie dopuszczą do startów w mistrzostwach Europy rosyjskich kajakarzy i kanadyjkarzy. Jest to decyzja organizatorów imprezy, która odbędzie się w tym roku w Račicach.

– Mieliśmy wstęp niemal wszędzie. Ale są kraje, które nie chciałyby nas widzieć – powiedziała agencji RIA Novosti Jelena Iszakowa, sekretarz generalna Rosyjskiej Federacji Kajakowej.

***

Quincy Promes, były piłkarz m.in. Spartka Moskwa, zmienił imię na Mohamed i przyjął islam. 51-krotny reprezentant Holandii zdecydował się zmienić religię podczas jego pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Promes czuł, że jego życie zostało „zakłócone” przez wyrok za przemyt narkotyków.

W marcu ubiegłego roku Promes został na kilka tygodni aresztowany za spowodowanie wypadku samochodowego, gdy przebywał na obozie piłkarskim ze Spartakiem Moskwa. Od tego momentu nie może on opuszczać ZEA i gra w tamtejszym United FC. Grozi mu nadal ekstradycja do Holandii.

W swoim kraju został skazany łącznie na 7,5 roku więzienia – za handel narkotykami oraz dźgnięcie nożem kuzyna. Promes był gotowy powiedzieć „prawdę” na temat historii narkotyków przed holenderskim sądem. Postawił jednak pewien warunek – po wjeździe do Holandii nie będzie od razu aresztowany. Gdyby nie jego zachowanie podczas obozu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (potrącenie człowieka), pewnie dalej byłby największą gwiazdą Spartaka.

To nie jedyny znany z rosyjskich rozgrywek piłkarz, któremu w ostatnim czasie grozi kara więzienia. Były reprezentant Azerbejdżanu Abdulla Abacijew został aresztowany w Moskwie za oszustwo. Według doniesień medialnych okradł na 14 milionów rubli jednego z rosyjskich emerytów, udając pracownika FSB. Grozi mu za to do 10 lat więzienia. Zawodnik w trakcie kariery grał w azerskich i rosyjskich klubach. W kadrze wystąpił raz (w 2014 roku).

***

Crvena zvezda została ukarana za zachowanie kibiców podczas meczu Euroligi z Żalgirsem Kowno. Serbscy kibice na trybunach ułożyli flagę rosyjską, odśpiewali Katiuszę oraz wywiesili transparenty z napisem „Chwała Rosji” czy hasłami antyunijnymi. Kara wyniosła 10 tys. euro.

Trybuny serbskie wsparły również „bratni” naród podczas towarzyskiego spotkania pomiędzy piłkarskimi zespołami CSKA i Moskwą Partizanem Belgrad. Do stolicy Serbii przybyło wielu kibiców rosyjskich, którzy żywiołowo dopingowali swoją drużynę. Warto dodać, że fani obu klubów skandowali hasło „Serbowie i Rosjanie są braćmi na zawsze”.

***

Miralem Pjanić, były piłkarz Barcelony nazwał swoją przeprowadzkę do Rosji „najlepszym wyborem”. Moskwa w jego opinii jest niesamowitym, ale także najczystszym miastem. Pjanić uczy się rosyjskiego i nie wyklucza zakończenia kariery w barwach CSKA Moskwa. Co ciekawe, w 2022 roku Pjanić nie chciał jechać z reprezentacją Bośni na mecz towarzyski do Rosji. Powodem tego była oczywiście pełnoskalowa inwazja na Ukrainę.

Z kolei były piłkarz Krasnodaru, Dynama Moskwa i FK Soczi Joãozinho skrytykował zawieszenie rosyjskich drużyn piłkarskich w międzynarodowych rozgrywkach. Stwierdził, że należy oddzielić sport od polityki. Poniżej cała jego wypowiedź.

– To okropne. Polityka a sport to zupełnie inne sprawy. Nie można mieszać tych dwóch rzeczy. W Rosji dorasta wielu młodych, obiecujących piłkarzy, którym nie udaje się jednak grać w oficjalnych meczach swojej drużyny narodowej ani wystąpić na Mistrzostwach Świata i Europy.To nie jest dobre. Nie wiem, dlaczego to wszystko się dzieje i dlaczego sport jest zabijany tylko w jednym kraju, chociaż na całym świecie dzieją się różne rzeczy. – powiedział Brazylijczyk, posługujący się również rosyjskim paszportem.

***

Abdukodir Chusanow, piłkarz Manchesteru City, spotkał się z prezydentem Uzbekistanu Szawkatem Mirzijojewem. Mirzijojew to wielki entuzjasta piłki nożnej, dzięki której również buduje swój pozytywny wizerunek. Chusanow, wręczając mu koszulkę City dodatkowo mu w tym pomaga.

***

Mamy pierwszego sędziego zawieszonego w związku z rosyjską aferą korupcyjną. Władysław Bezborodow, arbiter sędziujący mecze rosyjskiej Premier Ligi, został zawieszony do końca sezonu. Ma to związek z podejrzeniami o przyjmowanie łapówek od rosyjskich zespołów.

Afera została ujawniona w listopadzie ubiegłego roku przez gubernatora obwodu samarskiego Wiaczeslawa Fiodoriszczewa. Bezborodow to jeden z najbardziej znanych rosyjskich arbitrów. W przeszłości sędziował mecze Ligi Europy czy Ligi Mistrzów.

***

Mamy już pierwsze informacje na temat XII Międzynarodowego Forum Sportu „Rosja – sportowa potęga”. W Samarze będzie gościć około trzech tysięcy delegatów z różnych krajów, a także prezydent Rosji Władimir Putin.

– Jak zauważył nasz prezydent Władimir Putin, forum ma na celu wzmocnienie międzynarodowej współpracy i budowę nowych kontaktów. Stanowi ono okazję do wymiany najlepszych praktyk w zakresie szkolenia, metod wsparcia sportu amatorskiego i zawodowego oraz pomysłów na promowanie kultury zdrowego stylu życia – mówi wicepremier Rosji Dmitrij Czernyszenko.

Podczas wydarzenia będzie zaprezentowana wystawa „Bohaterowie sportu”, poświęcona 80. rocznicy zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Zapewnione mają zostać także atrakcje dla młodszych fanów sportu.

– Na terenie stadionu w Samarze powstanie pawilon o powierzchni 5,7 tys. metrów kwadratowych, w którym odbędzie się główna część forum. Cała ta przestrzeń zostanie zaprojektowana zgodnie z nowym stylem tego wydarzenia. Ponadto w jego trakcie planujemy festiwal sportów ulicznych, w ramach którego odbędą się zawody w parkourze, jeździe na deskorolce, BMX-ie i streetballu. Przewidujemy także strefy tematyczne poświęcone modelarstwu samochodowemu i modelarstwu lotniczemu. Liczymy na to, że program kulturalny forum przyciągnie tysiące widzów i posłuży popularyzacji zdrowego stylu życia wśród młodych ludzi – stwierdza minister sportu Michaił Diegtiariew.

Znamy główne tematy nadchodzącego wydarzenia .Będzie im się jak co roku przysłuchiwał prezydent Władimir Putin. Forum odbędzie się jesienią bieżącego roku.

– Podczas wydarzenia omówiony zostanie stan realizacji Państwowego Programu Federacji Rosyjskiej „Rozwój kultury fizycznej i sportu”. Szczególna uwaga zostanie poświęcona aktualnym problemom rehabilitacji uczestników specjalnej operacji wojskowej poprzez sport z udziałem przedstawicieli regionów z naszego kraju. Jestem przekonany, że forum także zainteresuje ludzi biznesu – dodaje sekretarz komitetu organizacyjnego ds. przygotowania i przeprowadzenia forum Anton Kobjakow.

***

Kolejna tajemnicza śmierć w rosyjskim sporcie. Nie żyje 34-letni hokeista Fiodor Małychin. Oficjalną przyczyną śmierci jest nagłe zatrzymanie akcji serca, jednak media początkowo mówiły o przedawkowaniu narkotyków. Sekcja zwłok nie wykazała u byłego hokeisty śladu spożycia alkoholu mimo, że wypił on w dniu śmierci 6 piw.

Kilka tygodni wcześniej w równie zagadkowych okolicznościach zmarł trzykrotnego mistrz olimpijski Buwajsa Sajtijew. Początkowo do wiadomości podano, iż zmarł w wyniku zawału sercu. Pojawiły się jednak informacje, że miał wyskoczyć z okna. Do dziś prowadzone są czynności w tej sprawie.