Milsami Orgiejów mistrzem Mołdawii. Właścicielem i prezydentem klubu jest Ilan Shor – prorosyjski polityk, skazany w Mołdawii na 15 lat więzienia. Gdy próbował wrócić do mołdawskiej polityki, finansowo wspierał go Roman Abramowicz.
„Co słychać na Wschodzie?” to przegląd okołosportowych wydarzeń w Rosji i w innych państwach obszaru postradzieckiego. Autorem cyklu jest Bartłomiej Banasiewicz.
Ilan Shor najbardziej znany jest z afery związanej z oszustwami bankowymi w 2014 roku. Był to największy skandal finansowy w historii kraju. Miał on ukraść wraz ze wspólnikami aż miliard dolarów z 3 mołdawskich banków, co wtedy odpowiadało 12% PKB Mołdawii.Shor uciekł z kraju ze względu na wyrok sądu, który skazał go na 15 lat więzienia za oszustwa finansowe. Obecnie mieszka w Moskwie, otrzymał w ubiegłym roku rosyjskie obywatelstwo. Od 2019 roku przebywał natomiast w Izraelu.
Shor próbował wrócić do mołdawskiej polityki. W kwietniu 2024 roku został jednym ze współzałożycieli prorosyjskiego bloku politycznego „Pobieda Victorie”. Sprzeciwiał się on sojuszowi Mołdawii z Zachodem. Odmówiono jednak rejestracji jego partii. Według raportu Służby Bezpieczeństwa Mołdawii, Shor starał się więc innymi sposobami wpłynąć na przebieg wyborów prezydenckich w Mołdawii. Był koordynatorem takich akcji jak cyberataki, kampanie propagandowe czy przekupywanie wyborców. Co ciekawe, finansowo wspierał go Roman Abramowicz.
Mimo wyroku 15 lat więzienia w Mołdawii Shor nadal jest właścicielem i prezydentem klubu Milsami Orgiejów. Pełni tę funkcję od 2010 roku. Teraz jego klub ponownie jest mistrzem Mołdawii – po 10 latach przerwy. Wyprzedzili oni Sherrif Tiraspol – klub z separatystycznej republiki Naddniestrza, który jest jedną z wizytówek tego regionu. Sheriff nie przegrał ani razu w lidze, a i tak nie został mistrzem kraju.
***
Didier Drogba, Claude Makelele czy Nani w poprzedni weekend zagrali w Rosji. Byli oni jednymi z uczestników specjalnego meczu z okazji 20. rocznicy triumfu CSKA Moskwa w Pucharze UEFA. Spotkanie odbyło się 18 maja i wzięły w nim udział największe gwiazdy zespołu z 2005 roku.
Rywalem drużyny legend CSKA Moskwa byli piłkarze, którzy wystąpili w barwach przeciwnych zespołów w Pucharze UEFA w sezonie 2004/2005. Wśród nich znalazło się wielu zawodników z Europy Zachodniej – m.in. z Francji, Włoch, Portugalii i Hiszpanii.
Drogba wziął udział w specjalnej konferencji CSKA, a także udzielił wywiadów rosyjskim mediom. Iworyjczyk powiedział, że dziękuję bardzo za zaproszenie i cieszy się, że taki mecz został zorganizowany. Dodał, że powrót do Rosji po 7 latach jest dla niego czymś niesamowitym. W innym wywiadzie Drogba stwierdził, że czeka na mecz pomiędzy reprezentacją Wybrzeża Kości Słoniowej z Rosją. Byłego właściciela Chelsea Londyn Romana Abramowicza natomiast do dziś nazywa swoim szefem.
Nani stwierdził, że żałuje, iż nie przyjął kiedyś oferty gry w lidze rosyjskiej. Przed wyjazdem z Rosji głosił, że w najbliższych wyborach poprze Portugalską Partię Komunistyczną. Wybory parlamentarne w Portugalii odbyły się w niedzielę 18 maja, co oznacza, że Nani nie wziął w nich udziału. Inni byli piłkarze Chelsea, Carlo Cudicini i Geremi, określili Moskwę „świetnym miastem”. Wyrazili zachwyt tym, że mogą ponownie odwiedzić stolicę Rosji.
Najciekawsze wypowiedzi są jednak autorstwa byłego piłkarza Legii Warszawa i Glasgow Rangers Nacho Novo.
– Naprawdę kocham Rosję. Mieszkają tu niesamowici ludzie, są naprawdę bardzo mili i przyjaźni. Mam tu wielu przyjaciół. Niektórzy mogą mówić o tym, jak bardzo wszystko jest tu złe, ale to nieprawda. Jest to jeden z najpiękniejszych krajów do odwiedzenia. Więc tak, naprawdę podoba mi się bycie tutaj – powiedział Novo.
Później stwierdził, że nie może się doczekać ponownego przyjazdu do Moskwy. Uważa również, że Rosja powinna wrócić do międzynarodowej rywalizacji w sporcie.
***
Międzynarodowa Federacja Judo (IJF) zezwoliła białoruskim sportowcom na udział w turniejach międzynarodowych pod własną flagą i przy hymnie narodowym. Judocy będą mogli rywalizować z symbolami państwowymi już od 1 czerwca.
Z kolei Międzynarodowa Federacja Szermiercza (FIE) zezwoliła Rosjanom na udział w zawodach drużynowych, ale pod flagą neutralną. Wcześniej w turniejach drużynowych mogli brać udział tylko juniorzy. Jednak od Mistrzostw Europy, które odbędą się w Genui w dniach 14-19 czerwca również dorosłym sportowcom z Rosji umożliwiono udział w takiej konkurencji. Neutralne drużyny będą rywalizować pod flagą międzynarodowej federacji.
***
W poniedziałek rozpoczęła się oficjalna wizyta Ministra Sportu Federacji Rosyjskiej Michaiła Diegtiariewa na Węgrzech. W ramach wyjazdu odbyło się wiele spotkań, mających na celu rozwijanie relacji między tymi dwoma państwami w sporcie. W Budapeszcie Diegtiariew miał zaplanowane spotkania z sekretarzem generalnym Międzynarodowej Federacji Teqballu oraz węgierskimi działaczami sportowymi.
Najważniejszym punktem wizyty było jednak oficjalne spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Węgier, Peterem Szijjarto. Diegtiariew stwierdził, że będą oni kontynuować przyjacielski dialog (rozpoczęty w Petersburgu i Moskwie) na rzecz rozwoju sportu. Diegtiariew podziękował Szijjarto za całokształt okazanego wsparcie. To właśnie dzięki Węgrom UE nie nałożyła sankcji na rosyjskiego ministra.
Rosyjska delegacja na czele z ministrem sportu Michaiłem Diegtiariewem odwiedzi Węgry także w trakcie trwania Mistrzostwa Świata w Judo. Impreza odbędzie się w Budapeszcie w dniach 13-20 czerwca. Węgierscy działacze zostali natomiast zaproszeni na międzynarodowe forum „Rosja – potęga sportowa”, które odbędzie się w 2025 roku w Samarze. To najważniejsze w roku spotkanie przedstawicieli sportu w Rosji. Co roku uczestniczy w nim prezydent Putin.
***
Władimir Putin nakazał przygotować specjalny dekret, dzięki któremun organizacje sportowe byłyby automatycznie uwzględniane na liście firm, którym przysługują ulgi podatkowe. Lista tych organizacji ma być publikowana na stronie internetowej Ministerstwa Sportu.
***
Na Ukrainie prowadzone jest śledztwo w sprawie Anatolija Tymoszczuka.Były kapitan reprezentacji jest podejrzany o „współudział w agresji na Ukrainę” (art. 111-2 kodeksu karnego). SBU obecnie prowadzi śledztwo i zbiera wszystkie dowody w tej sprawie.
Tymoszczuk mieszka w Rosji i jest członkiem sztabu szkoleniowego rosyjskiego Zenitu Sankt Petersburg. Jak wynika ze śledztwa, we wrześniu ubiegłego roku zagrał w meczu, w którym zbierano pieniądze na rzecz rosyjskiej armii.
Były zawodnik reprezentacji Ukrainy ponadto przekazał na licytację swoją koszulkę z tego meczu, za którą zapłacono 700 tys. rubli. Cały dochód z aukcji trafił do rosyjskich jednostek wojskowych, w których działalność zaangażowani są kibice piłkarscy.
Tymoszczuk miał zostać już poinformowany o zarzucanych mu czynach. Grozi mu do 12 lat więzienia.
***
UEFA rozważa możliwość przeniesienia Mistrzostw Europy w futsalu w 2026 do innego kraju. Według kazachskiego portalu Sport Arena, impreza może się odbyć w Kazachstanie, a nie na Litwie i Łotwie.
Dlaczego w ogóle poruszany jest temat przeniesienia imprezy? Litwa i Łotwa nie chcą się zgodzić, aby reprezentacja Białorusi zagrała u nich w kraju. To sprawia w obecnej sytuacji ogromne problemy dla UEFA. Na razie informacja o przeniesieniu imprezy to jedynie plotki.
Fragment publikacji w kazachskich mediach: „Faktem jest, że gospodarze – Łotwa i Litwa, kategorycznie odmawiają gry reprezentacji Białorusi, która po raz pierwszy w historii zakwalifikowała się do Mistrzostw Europy. Stąd impreza może zostać przeniesiona do Kazachstanu”
***
Reprezentacja Argentyny zagra z Rosją? Według TyCSports, obecni mistrzowie świata w październiku udadzą się do Chin na obóz treningowy, gdzie rozegrają dwa mecze towarzyskie. W pierwszym spotkaniu Argentyńczycy zmierzą się z Chinami, a ich drugim rywalem będzie ktoś z trójki: Rosja, Japonia lub Korea Południowa. Na obecną chwilę należy jednak stwierdzić, że mało prawdopodobny jest mecz Rosja – Argentyna. Jest to bardziej myślenie życzeniowe rosyjskich mediów niż realna perspektywa.
***
Medaliści igrzysk olimpijskich oraz członkowie Rosyjskiego Związku Sportowców złożyli kwiaty pod Wiecznym Płomieniem w Parku Zwycięstwa w Moskwie W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 osób. Podkreślili, że „należy nadal pamiętać o zwycięstwie w II wojnie światowej”.
Wśród nich byli między innymi Nikita Nagorny, Artur Dalojan, Jurij Postrigaj, Dawid Musulbies, Maksym Chramcow czy Ilja Zacharow. To kolejne wydarzenie upamiętniające 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej (w Rosji – zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej).
***
Piłkarz Dynama Machaczkała Kirył Zynowicz musi przerwać karierę na 1,5 roku, gdyż został powołany do białoruskiej armii. Po zakończeniu sezonu rosyjskiej ligi uda się na Białoruś. Warto dodać, że na początku maja pomocnik złożył już przysięgę wojskową. Zynowycz będzie służył w oddziale wojsk kolejowych. Najprawdopodobniej po odbyciu służby będzie mógł wrócić do gry w Dynamie.
***
Rosyjscy weterani wojny na Ukrainie przygotowują się do paralimpiady. W Soczi odbył się wspólny obóz szkoleniowy weteranów wojennych i rosyjskiej drużyny paralimpijskiej w łucznictwie.
– Przez 7 dni weterani wojny na Ukrainie trenowali przygotowując się do zawodów międzynarodowych – mistrzostw świata, mistrzostw Europy i igrzysk paralimpijskich” – podaje Match TV.
Rosyjski Komitet Paraolimpijski zorganizował i sfinansował obóz w ramach realizacji projektu „Jesteśmy razem. Sport” przy wsparciu Wszechrosyjskiego Ruchu „Zdrowa Ojczyzna”.
***
Mistrzyni paralimpijska z Tokio przyłapana na oszustwie. Azerska judoczka Szachana Hadżijewa nie została dopuszczona do udziału w mistrzostwach świata osób niewidomych i słabowidzących. Komisja lekarska stwierdziła, że nie ma ona żadnych problemów ze wzrokiem.
Hadżijewa została pozbawiona złotego medalu. Została również dożywotnio zdyskwalifikowana przez krajową federację, co oznacza koniec kariery dla judoczki. Podczas badania wykryto również, że inna azerska judoczka – Elnara Nizamli, którą uważano za całkowicie niewidomą, tak naprawdę jest po prostu słabowidząca. To oznacza, że wystartuje w zupełnie innej kategorii podczas zawodów.
***
Rosyjscy wioślarze nie pojadą na Mistrzostwa Europy do lat 19, które odbędą się w Polsce.
Jak powiedział agencji RIA Novosti prezes Rosyjskiej Federacji Wioślarskiej Aleksiej Swirin, aby wziąć udział w zawodach, organizatorzy zażądali od młodych sportowców podpisania oświadczenia, które zawierało trzy punkty.
– Zachowanie całkowitej neutralności,
– Potwierdzenie przez sportowca, że nie otrzymuje wsparcia finansowego od państwa ani dotacji od sponsorów powiązanych z obecną władzą,
– Sportowiec nie popiera wojny i polityki prowadzonej przez głowę państwa.
Mistrzostwa Europy odbędą się w Kruszwicy w Polsce już w ten weekend.
***
Były selekcjoner reprezentacji Szwecji pomoże Ukraińcom. Janne Andersson 15 maja wyruszy na Ukrainę z rodzinnego Halmstad w roli wolontariusza, by dostarczyć osobom poszkodowanym w trakcie wojny potrzebny sprzęt medyczny oraz pojazdy ratunkowe.
– Zakończyłem pracę w piłce nożnej i mam teraz dużo wolnego czasu. Chcę go poświęcić na robienie dobrych rzeczy – powiedział Andersson.
Pojazdy oraz sprzęt zostaną przekazane ukraińskim jednostkom we Lwowie. Za akcję odpowiada szwedzka organizacja Blåljus i Samverkan.
***
W Groznym otwarto nowoczesny ośrodek z kortami tenisowymi. Na obiekcie będą szkolili się młodzi tenisiści z Czeczenii. Łącznie powstało kilkanaście kortów tenisowych. W otwarciu ośrodka wziął udział Ramzan Kadyrow, a miejsce otrzymało nazwę na cześć jego ojca – „Achmat”.
***
Kazachski klub złożył ofiarę z barana, aby przerwać serię porażek lidze. Władze kluby FK Atyrau uznały, że poświęcenie barana zakończy serię 8 porażek z rzędu. Wszystko miało miejsce tuż przed meczem z Ordabasy.W rytualnej ofierze z barana wzięli udział wszyscy zawodnicy oraz sztab szkoleniowy. Poświęcenie nie przyniosło efektu – drużyna przegrała po raz dziewiąty i dziesiąty rzędu. FK Atyrau zajmuje przedostatnie miejsce lidze. O sprawie było głośno mediach rosyjskich i kazachskich.
***
Rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow nazwał zawieszenie rosyjskich drużyn czymś „wyjątkowo niesprawiedliwym”
– Oczywiście opowiadamy się za powrotem naszych piłkarzy do wszystkich rozgrywek międzynarodowych. Mamy nadzieję, że sytuacja się poprawi w niedalekiej przyszłości – powiedział Dmitrij Pieskow.
Doceniasz naszą działalność?
Możesz wesprzeć nas darowizną w dowolnej kwocie.
Fundacja Polski Instytut Dyplomacji Sportowej
Al. Solidarności 68/121, 00-240 Warszawa
07 1090 1014 0000 0001 5892 0242
Tytuł przelewu: “Darowizna na cele statutowe”
Uzyskane środki zostaną wykorzystane do rozwoju Instytutu.