10 klubów rosyjskiej ligi wręcza łapówki sędziom – twierdzi gubernator obwodu samarskiego Wiaczesław Fiodorszczew. Jego zdaniem rocznie na łapówki dla sędziów idzie ok. 500 mln rubli. Proceder ten ma mieć już od jakiegoś czasu, nadal pozostaje jednak bez reakcji władz Federacji Rosyjskiej czy ligi.
„Co słychać na Wschodzie?” to przegląd okołosportowych wydarzeń w Rosji i w innych państwach obszaru postradzieckiego. Autorem cyklu jest Bartłomiej Banasiewicz.
Gubernator obwodu samarskiego dodał, że niedawno poproszono go o przyniesienie „36 milionów rubli w gotówce w torbie” do przekazania sędziom. Dzięki temu klub miał być przychylniej traktowany przez arbitrów.
Do sprawy odniósł się już stojący na czele rosyjskiej Premier Ligi (RPL) Aleksandr Alajew:
– Władze ligi podzielają stanowisko braku tolerancji dla wszelkich rodzajów korupcji w piłce nożnej. Oświadczenie gubernatora obwodu samarskiego Wiaczesława Fiodorszczewa należy traktować z całą powagą. Liga bardziej niż ktokolwiek inny jest zainteresowana badaniem posiadanych przez gubernatora informacji na temat korupcji, gdyż takie przypadki mają bezpośredni wpływ na reputację naszą i klubów piłkarskich – powiedział Alajew.
***
Olakunle Olusegun, piłkarz rosyjskiego FK Krasnodar, ma nadzieję, że kadra Nigerii zagra mecz towarzyski z Rosją. Podał bardzo ciekawy powód, by tak się stało. Jego zdaniem „gra przeciwko białym jest zawsze dobrym doświadczeniem”. Na portalach społecznościowych Nigeryjczyk jest oskarżany o odwrócony rasizm. Wielu internautów uważa, że gdyby to rosyjski piłkarz cieszył się „graniem z czarnymi”, na całym świecie byłby krytykowany za brak szacunku dla czarnoskórych zawodników. Olusegun nigdy nie był powołany do seniorskiej reprezentacji swojego kraju.
***
Michaił Diegtiariew ogłosił rozpoczęcie procesu zbliżenia Rosji z MKOl. Podczas wystąpienia na Ogólnorosyjskim Forum Nowych Mediów w Moskwie, minister sportu powiedział, że dialog z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim trwa, ale nie jest publiczny.
***
Reprezentacja Rosji bardzo chciała rozegrać mecz towarzyski z Meksykiem. Spotkanie na 99% się jednak nie odbędzie – najprawdopodobniej z powodu braku chęci ze strony Meksyku. Sprawę skomentował sekretarz generalny Rosyjskiej Federacji Piłkarskiej Maksym Mitrofanow.
– Byliśmy w kontakcie z Meksykiem, to prawda. Jednak w tej chwili nie prowadzimy z nimi aktywnych negocjacji. Myślę, że mecz z Meksykiem w przyszłym roku jest mało prawdopodobny – powiedział Mitrofanow dziennikarzom Match TV.
***
Abdusalom Azizow został zdymisjonowany ze stanowiska szefa Państwowej Służby Bezpieczeństwa Uzbekistanu. To najprawdopodobniej oznacza, że przestanie również pełnić funkcję prezydenta Uzbeckiej Federacji Piłkarskiej. Jest on na tym stanowisku od połowy 2019 roku.
***
Wiceprzewodniczący Rosyjskiej Federacji Hokejowej Roman Rotenberg stwierdził, że w Finlandii jest duży problem z rusofobią. Rotenberg mieszkał w tym kraju w latach 90-tych. Według niego dla lokalnych hokeistów Rosjanin był, jak to określił, „czerwoną szmatą”.
– Była taka sytuacja, że kiedyś pokłóciłem się z trenerem. Byłem w dobrym zespole, miałem 19 lat, trener wszedł do szatni i być może popełniłem błąd, ale on wtedy powiedział: „Ten Rosjanin nas wszystkich zawiódł”. I w tym momencie po prostu nie mogłem już tego znieść.
Roman Rotenberg to także trener rosyjskiej reprezentacji w hokeju na lodzie i drużyny SKA Sankt Petersburg. Jego ojciec Boris jest natomiast jednym z najbogatszych Rosjan, będącym w bardzo bliskich kontaktach z prezydentem Władimirem Putinem.
***
Władimir Putin zlecił rosyjskiemu ministerstwu sportu zwiększenie nagród pieniężnych dla sportowców.
– Na polecenie Prezydenta, ministerstwo sportu opracowuje obecnie program, według którego będzie przyznawane za osiągnięcia w zawodach krajowych takie samo wynagrodzenie, jak przyznają obecnie w zawodach międzynarodowych – powiedział wicepremier Rosji Dmitrij Czernyszenko na ceremonii wręczenia Narodowych Nagród Sportowych.
***
Anatolij Tymoszczuk, były reprezentant Ukrainy, uważany obecnie w swoim kraju za zdrajcę, w rozmowie z rosyjskim Match TV stwierdził, że myśli o napisaniu autobiografii.
– Książki sportowe? Istnieją autobiografie Mourinho, Guardioli i innych szkoleniowców i piłkarzy. Prawie każdy zawodnik i trener napisał własną biografię. Myślę również o napisaniu swojej książki. Muszę jednak spróbować zrobić to tak szybko, jak to możliwe. Wiele informacji z czasem się zapomina. Kontakty z osobami, z którymi grałeś, zostaną utracone – powiedział Tymoszczuk.
***
Przed meczem Ligi Narodów pomiędzy Albanią a Ukrainą miał miejsce spory skandal. Przedstawiciele Piłkarskiej Federacji Albanii zaprosili na konferencję reprezentacji Ukrainy tłumacza znającego jedynie język rosyjski. Związek bowiem uznał, że rosyjski i ukraiński to te same języki.
Ukraińcy odmówili rozmowy po rosyjsku i postanowili odpowiadać na pytania jedynie w języku angielskim. Nie mogli się zachować inaczej. Dlaczego? Piłkarska reprezentacja jest jednym z elementów dyplomacji tego kraju. Również w kwestii posługiwania się językiem ukraińskim.
***
Światowa Federacja Pływacka przedłużyła okres kwalifikacji dla rosyjskich sportowców do najbliższych mistrzostw świata. Oznacza to, że będą mogli oni wystartować w tej imprezie, ale jedynie posiadając status neutralny. Mistrzostwa odbędą się w lipcu 2025 roku w Singapurze.
***
29 listopada będzie miało miejsce specjalne spotkanie Komitetu Wykonawczego Rosyjskiej Federacji Piłkarskiej (RFU). Będą na nim omawiane kwestie dotyczące regulacji transferów w lidze rosyjskiej i działalności agentów piłkarskich, a także tematy związane z rozwojem futbolu młodzieżowego w kraju.