#13 Piłkarskie gwiazdy na meczu w Moskwie. Szachtar i Dynamo znów zagrają w Polsce

Claude Makelele niedługo zagra w Rosji. Będzie jednym z  uczestników specjalnego meczu z okazji 20. rocznicy triumfu CSKA Moskwa w Pucharze UEFA. Spotkanie odbędzie się 18 maja i wezmą w nim udział największe gwiazdy zespołu z 2005 roku. W Moskwie poza Makelele zobaczymy także inne zagraniczne gwiazdy: Ivicę Olicia, Miloša Krasicia, Andersona Polgę, Vagnera Love, Geremiego, Mario Yepesa, Sebastiana Freya czy Carlo Cudiciniego.

„Co słychać na Wschodzie?” to przegląd okołosportowych wydarzeń w Rosji i w innych państwach obszaru postradzieckiego. Autorem cyklu jest Bartłomiej Banasiewicz.

Czemu zaproszono akurat wymienionych wyżej piłkarzy zza granicy? W składzie drużyny przeciwnej znajdą się zawodnicy, którzy grali przeciwko CSKA w sezonie 04/05 – są to piłkarze, którzy grali w takich klubach jak Chelsea, Porto, PSG, Benfica, Partizan, Auxerre, Parma i Sporting.

To kolejna wizyta jednej z legend futbolu w ostatnim czasie w stolicy Rosji. 8 kwietnia w gali jednego z bukmacherów w Moskwie wziął udział Francesco Totti.

***

Według sekretarza generalnego RFU Maksyma Mitrofanowa, Rosja i Brazylia prowadziły negocjacje w sprawie organizacji meczu piłkarskiego. Jak podała stacja Galvão e Amigos, spotkanie mogłoby odbyć się w Moskwie w październiku lub listopadzie 2025 r.B razylijska Federacja Piłkarska w ciągu kilku godzin oświadczyła, że ​​nie planuje rozgrywania meczu z reprezentacją Rosji.

***

W całej Rosji trwają przygotowania do obchodów 80 rocznicy zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, a intensyfikacja wydarzeń nastąpi w najbliższych dniach. Piłkarze rosyjscy w maju na większość meczów pucharowych i ligowych wyjdą z portretami swoich krewnych, którzy brali udział w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Poinformowała o tym TASS. W ten sposób zawodnicy mają świętować rosyjskie zwycięstwo w II Wojnie Światowej.

– Piłkarska wersja ogólnorosyjskiej kampanii odbędzie się przed majowymi meczami Pucharu Rosji, a także przed najbliższymi Dniu Zwycięstwa meczami w rosyjskiej Premier Lidze, pierwszej i drugiej lidze .Planowane jest również odtworzenie głosu spikera Jurija Lewitana na tych meczach. To on ogłaszał najważniejsze momenty w trakcie II Wojny Światowej – mówi jeden z pracowników RFU.

Byli piłkarze kadry Związku Radzieckiego oraz Rosji złożyli natomiast kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Moskwie. Jest to jedna z wielu inicjatyw, które będą w najbliższym tygodniu podejmowane z okazji 80. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej.

***

Medalistka igrzysk olimpijskich w Tokio w wioślarstwie Jelena Orjabniskaja zmienia obywatelstwo sportowe. Według informacji ze strony internetowej Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej, Rosjanka od teraz będzie reprezentować Serbię.

Zawodniczka nie powiadomiła rosyjskiej federacji o chęci zmiany obywatelstwa. Warto dodać, że jej mąż Nikołaj Pimenow, od 2023 rywalizuje w zawodach wioślarskich pod flagą Serbii. Jako Serb wystąpił już na igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

W Rosji jej decyzja spotkała się z dużym oburzeniem. Pojawiły się komentarze, że Orjabinskaja jest niewdzięczna, gdyż federacja okazywała jej przez wiele lat wsparcie finansowe.

***

Dynamo Kijów mecze w europejskich pucharach rozegra na stadionie Motoru Lublin.Właściciel klubu Ihor Surkis przyznał to najpierw w wywiadzie dla TaToTake w serwisie YouTube, a po kilku dniach otrzymaliśmy oficjalny komunikat w tej sprawie. W Warszawie bądź Krakowie mecze w europejskich pucharach będzie natomiast rozgrywał Szachtar Donieck.

***

W czerwcu otwarty zostanie Stadion Narodowy Białorusi w Mińsku. Stadion będzie mógł pomieścić 33 tysiące osób. Oficjalne otwarcie obiektu miało nastąpić podczas finału Pucharu Białorusi 24 maja. Dwa tygodnie temu ogłoszono, że oficjalną datę otwarcia przesunięto na czerwiec. Na tym obiekcie rozegrany zostanie 10 czerwca mecz reprezentacji Białorusi z Rosją, co potwierdził sekretarz generalny Rosyjskiej Federacji Piłkarskiej Maksym Mitrofanow.

Aleksander Łukaszenka stwierdził, że stadion jest prezentem od Chin i został wybudowany według tamtejszych standardów. Prezydent Białorusi dodał w 2023 roku, że podobny prezent w postaci stadionu od otrzymały już Kostaryce, Laosowi, Gabonowi, Angoli, Zambii.

– My, z pomocą naszych chińskich przyjaciół – to prezent od Xi Jinpinga – zbudujemy Stadion Narodowy. Poprosiłem Xi Jinpinga, mojego przyjaciela, aby zbudował go, tak aby wszyscy widzieli, że jest to przykład przyjaźni z Chin – mówił Łukaszenka dwa lata temu.

Będzie to największy stadion na Białorusi. Docelowo obiekt ma gościć nie tylko mecze reprezentacji Białorusi czy turniejów krajowych, ale także mecze w europejskich pucharach. Przewodniczący Białoruskiej Federacji Piłkarskiej (ABFF) Nikołaj Szerstniew liczy, że w przyszłości uda się rozegrać nawet Superpuchar Europy w Mińsku.

***

Prezes Szachtara Donieck Siergiej Palkin w wywiadzie stwierdził, że FIFA nie chce pomagać Ukrainie i tamtejszej piłce nożnej. Palkin dodał również, że jest zawiedziony słowami Gianniego Infantino wypowiedzianymi podczas niedawnego kongresu UEFA

– FIFA nie dba o pomoc dla ukraińskiej piłki nożnej, bo dla nich tak jak ja to rozumiem najważniejsze są pieniądze. A ukraińska piłka nożna nie jest źródłem dużych dochodów.Nie należymy do pierwszej piątki ani pierwszej dziesiątki lig świata, ale jesteśmy częścią piłkarskiej rodziny, a FIFA powinna nam pomagać w obecnej sytuacji i poświęcać nam uwagę – powiedział Palkin w wywiadzie dla GiveMeSport.

Palkin dodał, że jest zawiedziony postawą Gianniego Infantino podczas Kongresu UEFA w Belgradzie.

– Wszystkie organizacje piłkarskie powinny zapytać o to, jak mogą pomóc Ukrainie. Jednak na ostatnim kongresie UEFA Gianni Infantino wszedł na scenę i powiedział, że chce, aby rosyjskie drużyny wróciły do europejskich zawodów. Dziękuję bardzo za taką pomoc.

***

Prezydent Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) Luc Tardif powiedział, że nie ma jeszcze żadnych informacji na temat udziału Rosji w zimowych igrzyska olimpijskich. Członek Rady Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie, Łotysz Viesturs Koziols stwierdził natomiast, że jest niemal pewny brak startu rosyjskich zawodników na tej imprezie

– Nie rozmawialiśmy o tym. To tylko plotki i nie wiem, skąd się one wzięły. Powrót z flagą? Rosyjską?Nie mamy powodu, żeby się spotykać w tej sprawie – powiedział Koziols.

Dodał, że sprawa startu Rosjan zależy przede wszystkim od MKOl-u, aczkolwiek nie widzi żadnych szans na ich udział w igrzyskach

– To nie jest pytanie do nas, tylko do MKOl-u. Nie wiem, kto rozsiewa propagandę, ale my nie prowadzimy żadnych dyskusji na temat powrotu Rosji.

***

Rosyjska gimnastyczka Lala Kramarenko nie będzie mogła startować w międzynarodowych zawodach pod neutralną flagą. To oficjalna decyzja Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej (FIG). Dlaczego nie otrzymała statusu neutralnego? Między innymi ze względu na zdjęcie z Iriną Winer, legendarną trenerką rosyjskich gimnastyczek.

To nie jedyny powód – klub, w którym Kramarenko występuje oficjalnie wspierał tzw. specjalną operację wojskową, a ona sama brała udział w koncercie z okazji Dnia Obrońcy Ojczyzny. Decyzja FIG jest ostateczna i natychmiast wykonalna, ale można się od niej odwołać wyłącznie do CAS. Według źródła RIA Novosti, gimnastyczka złożyła już pozew do Sądu Arbitrażowego ds. Sportu.

***

Redaktor naczelny portalu sports.ru Władysław Woronin został ukarany grzywną w wysokości 200 tysięcy rubli za „propagandę LGBT”. Powodem nałożenia kary był notatka na temat angielskiego klubu piłkarskiego Stonewall FC. To angielski zespół wspierający społeczność LGBT, który został założony w 1991 roku. Woronin stwierdził, że artykuł „Stonewall to angielski klub, który zmienił piłkę nożną” nie został opublikowany przez członka redakcji. Zaakceptował jednak karę i usunął materiał ze strony internetowej. Należy dodać, że w Rosji „międzynarodowy ruch społeczny LGBT” został uznany za organizację ekstremistyczną i zakazano jego działalności na terenie kraju.

***

Syn prezydenta Turcji Recepa Erdogana uważa, że Rosja powinna występować w zawodach międzynarodowych pod własną flagami Szef Światowej Konfederacji Etnosportu Bila lErdogan podzielił się tą informacją w wywiadzie dla TASS.

– Podwójne standardy w sporcie szkodzą wszystkim. Zmniejszają konkurencyjność, zainteresowanie ludzi sportem i jego dalszy rozwój. Uważam, że rosyjscy sportowcy powinni być obecni na wszystkich zawodach sportowych z własną flagą – powiedział Bilal Erdogan.